Перечин — містечко, що розмістилось у долині між мальовничих гір на. Це сучасний, адміністративний центр Перечинського району, що знаходиться за 20 км на північ від м. Ужгорода — обласного центру Закарпатської області, на заході межує зі Словаччиною. У Перечині зосереджена основна промислова зона району, яку представляють підприємства лісохімічної, деревообробної, машинобудівної, легкої, поліграфічної, харчової, житлово-комунальної та побутової галузей. Міський бюджет самодостатній, однак кошти, закладені до нього, не дають можливості вирішувати масштабні проблеми життєдіяльності Перечина.
Вже давно перед громадою міста гостро стоїть — збереження навколишнього середовища. Міська рада розробила програму, одним із її основних пунктів - забезпечення всіх дворогосподарств сміттєзбірниками для побутового сміття та вивозу його на сміттєзвалище. Чому цей пункт був основним? З тієї причини, що прилегла до дворогосподарств територія систематично забруднювалась. Власники дворогосподарств виносили сміття у відрах, мішках, корзинах, коробках. Це сміття знаходилось на вулиці, тому що місцеве комунальне підприємство збирало його відповідно до встановленого графіку вивозу - один раз на тиждень. Зважаючи на це, окремі мешканці міста неодноразово зверталися з ініціативою збільшити кількість вивозу сміття хоча б до двох разів на тиждень, але працівникам «Комунальника» доводилось вручну визбирувати сміття по забруднених цими відходами вулицях, що суттєво сповільнювало процес, і ініціативу не задовольняли.
Дізнавшись про Проект ЭС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» і про можливість взяти в ньому участь актив громади та органи місцевого самоврядування ініціювали проведення загальних зборів. На них було прийнято рішення про участь у Проекті та про створення громадської організації «Агенція розвитку міста Перечин».
Всі дійшли висновку, що необхідно забезпечити дворогосподарства міста контейнерами-сміттєзбірниками і відповідно встановити новий графік вивозу сміття. Розробляючи план роботи, ГО «Агенція розвитку міста Перечин» провела анкетування, де кожен мешканець описав проблеми міста та зазначив пріоритетність їх виконання. За результатами цього опитування та аналізу решти «за» та «проти», рішенням загальних зборів був встановлений пріоритет — організація збору та вивезення сміття у м. Перечині шляхом придбання та встановлення сміттєзбірників біля кожного дворогосподарства. З метою упорядкування місць для розміщення контейнерів для сміття було виготовлено карти всіх вулиць, провулків та площ міста. Вартість мікропроекту «Придбання та встановлення сміттєзбірників у м. Перечин» склала близько 190 тисяч гривень. Ці кошти мали поступити від партнерів у таких обсягах: внесок Проекту ЭС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» - 77 тисяч грн, районний та міські бюджети – 43 та 60 тисяч відповідно, кошти громади – 10 тисяч грн.
На перший погляд здавалося, що реалізація проекту буде нескладною: провести тендер, визначити постачальника, закупити сміттєзбірники, встановити їх в заздалегідь визначених місцях. Але громадський актив, міський голова та депутати міської ради вирішили, що для успіху у кінцевому вимірі мало просто розставити сміттєзбірники — необхідно забезпечити, щоб люди зносили сміття саме туди. Тому було прийнято рішення залучити до виконання проекту місцевих мешканців.
З комунальним підприємством уклали договір на проведення робіт із встановлення сміттєзбірників, розробили графік вивозу сміття з приватного сектору, підготовили та підписали нові додаткові угоди з власниками дворогосподарств щодо оплати послуг із вивезення сміття. Велика організаційна робота була проведена функціональною групою із фінансового забезпечення проекту. Для виділення коштів з бюджету міської ради було розроблено проект Програми фінансової підтримки мікропроекту «Придбання та встановлення сміттєзбірників в м. Перечин», який підтримала сесія Перечинської міської ради. Далі функціональною групою було розроблено і затверджено список уповноважених та цілий пакет документів, необхідних для збору коштів, до якого було включено звернення до мешканців міста, а також відомості про збір коштів.
Надзвичайно важливо, що до реалізації проекту підключились інші громадські організації міста, які взяли активну участь у зборі коштів. В свою чергу, накопичення фінансів проходило прозоро, в кожному номері місцевої газети друкувалась інформація про хід збирання ресурсів та про стан виконання проекту, кожен з мешканців міста мав можливість ознайомитися з цією інформацією. Щоб створити команду однодумців із вирішення локальних проблем територіальної громади міста та успішного проведення даного етапу реалізації проекту, за участі всіх громадських організацій міста було організовано ряд засідань круглого столу.
В результаті всі учасники проекту свої фінансові зобов’язання виконали. Екоконтейнери в кількості 694 шт. придбали та передали у власність комунальному підприємству «Комунальник». До процесу встановлення сміттєзбірників було залучено активістів вуличних комітетів, депутатів міської ради. Кожен користувач екоконтейнера підписав акт прийому-передачі та договір про користування та утримання контейнеру в належному стані. Робота із впровадження ініціативи громади щодо організації збору та вивозу сміття завершилась, що дало можливість забезпечити належну чистоту і порядок санітарного стану території міста, уникнути утворення стихійних сміттєзвалищ, здійснювати контроль за станом благоустрою присадибних ділянок та визначати кращі дворогосподарства міста, а також покращити якість роботи комунального підприємства «Комунальник».
Зараз у місті традиційно стали проводитись місячники благоустрою та акції «Перечин — наш рідний дім». Громада активно включилась в розробку плану стратегічного розвитку. Планує надавати дієву допомогу у створенні міського музею та центру інформації розвитку туризму на Перечинщині. Готує проект із створення належних умов для дітей дошкільного віку. Та найголовніше те, що завдяки успішній реалізації свого першого мікропроекту громада вірить, що всі її плани реальні, здійснимі, успіх залежить тільки від них.

Результати спільної діяльності громади з міською владою та громадськістю міста ще раз підтвердив, що для досягнення мети необхідно працювати разом, освоювати нове, а найголовніше — не бути пасивним у вирішенні локальних питань. На даний час громадська організація «Агенція розвитку міста Перечин» працює над розвитком адекватної політики в місті щодо навколишнього середовища та збереження екології, адже досягнення успіху — найкращий стимул розпочинати розв’язання нової проблеми.
Комментариев нет:
Отправить комментарий