вторник, 20 марта 2012 г.

НОВІ ПІДХОДИ ДО ВИРІШЕННЯ ПРОБЛЕМ — СУЧАСНІ ТЕХНОЛОГІЇ ТА НОВІ МОЖЛИВОСТІ


На благодатній Полтавській землі, на кордоні з Київською областю розташувалося гарне, сучасне село з назвою Нові Мартиновичі, яке було побудоване після Чорнобильської катастрофи в рамках програми переселення із зони відчуження. Як і в других селах нашої країни проблемних питань там також вистачає. Пасивність та фінансова обмеженість Давидівської сільської ради, до якої належить село, змусили створити комітет самоврядування, але він не зміг вирішити проблеми, які накопичились. Саме життя підштовхнуло громаду зайнятися пошуком власного шляху виживання та нових ефективних механізмів. Так почалась співпраця з міжнародними грантовими організаціями. Та знайшла, де збігаються інтереси зі спільним проектом ЄС та Програми розвитку ООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». Адже саме на створення і апробацію таких механізмів, як участь громади, а також на розвиток їх потенціалу у вирішенні соціальних проблем спрямований Проект МРГ. Важливу роль в цьому процесі відіграє саме місцева громада — зокрема така, як в селі Нові Мартиновичі, де живуть працьовиті, талановиті люди, багаті на ідеї та пропозиції. 
Ще під час будівництва села Нові Мартиновичі було заплановано освітлення всіх вулиць та провулків. Але в умовах постійного подорожчання енергоносіїв та у зв’язку з відсутністю коштів на утримання системи освітлення, з 1997 р. до 2009 р. вона зовсім не працювала. Організувавшись у межах Проекту МРГ, громада дійшла висновку, що ця проблема заслуговує першочергового вирішення. Проте відновлення старої системи видавалось дуже затратним та неефективним. Адже тарифи на електроенергію постійно підвищуються, то й забезпечити регулярну оплату за використану електроенергію сільська рада не могла. Тому було прийнято рішення, що нова система освітлення працюватиме від альтернативного джерела енергії та не буде вимагати оплати електрики — лише обслуговування та ремонту. Комітет самоврядування (власник об’єкта) разом зі створеною громадською організацією - «Центр громади» проаналізували ринок відновлювальних джерел енергії та обрали систему освітлення з використанням автономних світильників на основі сонячних модулів, що монтуються на існуючих електроопорах. Ідею «сонячного освітлення» громада перейняла з Рівненщини, куди їх делегація здійснила ознайомчий візит. Серед членів делегації були представники районної, сільської ради, комітету самоврядування та члени громади. 
З цією метою було виготовлено проектно-кошторисну документацію, куди увійшла ситуаційна схема розміщення 20 автономних світильників з сонячними модулями, дефектний акт та кошторис із відповідними погодженнями. Мікропроектна пропозиція ГО «Центр громади» села Нові Мартиновичі була затверджена в центральному офісі Проекту МРГ. Загальний бюджет становив більше 160000 грн, з нього кошти громади склали 8019 грн, кошти районного бюджету — 34491 грн, обласного бюджету — 40170 грн, внесок Проекту МРГ — 78000 грн. 
На сьогодні система освітлення працює від сонячної енергії — на існуючі електроопори встановили спеціальні елементи, які перетворюють сонячне світло в електроенергію навіть за умов сильної хмарності та атмосферних опадів. Ця енергія протягом дня накопичуються в акумуляторах, а з настанням темного часу доби - живить енергоощадні лампи ліхтарів, які споживають набагато менше електроенергії, ніж звичайні. Отже, акумуляторів цілком вистачає на освітлення вулиць, які працюють не менше 15 років без заміни, а фотоелементи — не менше 30 років. Отже, заплативши за монтаж системи лише один раз, громада впродовж 15-30 років буде незалежною від електроенергії та сплачуватиме лише за заміну ламп у ліхтарях, адже не має потреби в додатковому обслуговуванні, оскільки система працює повністю автономно. 
Так в селі Нові Мартиновичі на існуючих електроопорах була змонтована та запущена в експлуатацію система вуличного освітлення з 20 автономних світильників, які живляться від сонячних модулів. Вона працює надійно, в автоматичному режимі. Комітет самоврядування, прийняв новостворену вартість системи освітлення на свій баланс та уклав відповідну угоду з виконавцем робіт на постійне гарантійне обслуговування. В свою чергу, мешканці села задоволені досягнутими результатами та планують надалі вирішувати інші важливі для села проблеми.

2 комментария:

  1. "Займайтеся місцевими справами, малим бізнесом, сортом, співами, торгуйте власним тілом або просто спивайтися, робіть що-завгодно, аби тільки у вас не було часу подумати про загальнодержавні (політичні) справи" - головний прийом, який застосовують пануючи класи з метою збереження свого панування.

    ОтветитьУдалить
  2. Із цих сонячних ламп толку як з козла молока. Село в темряві,а вони освітлюють п"ятачок на перехресті і все... Рєформа)))

    ОтветитьУдалить