пятница, 4 мая 2012 г.

Є корисний для суспільства проект? Знайти для нього фінансування тепер цілком реально


Коли у вінничанки Оксани Кирияк загорілася квартира, вона не змогла ні викликати пожежників, ні покликати на допомогу - з народження жінка німа. Дивом врятувавшись, вона почала думати, як допомогти слабочуючих і німим спілкуватися з екстреними та довідковими службами. І розробила систему SMS-зв'язку, через яку можна викликати таксі або лікаря, дізнатися розклад потягів, з'ясувати, в якій аптеці є потрібні ліки.
У квітні проект Оксани посів перше місце на конкурсі ідей Innovation Lab, влаштованому в Ірпені міжнародною організацією Internews за підтримки американського Агентства міжнародного розвитку. Цього року подібні конкурси соціальних проектів пройшли майже в кожному регіоні країни. Влаштовують їх і держустанови, для яких це можливість показати близькість до народу, і відомі бренди - в рекламно-благодійних цілях. В середньому в кожному конкурсі беруть участь близько ста осіб і громадських організацій. І переможців завжди вибирають більше одного, так що шанси привернути увагу до вашої ідеї цілком реальні. Бюджет такого змагання - від 100 000 до 1 500 000 грн. Переможцям цього року перепало від 4000 до 65000 грн. в залежності від складності заявленого проекту. Це невеликі суми, але автори і не прагнуть до особистої вигоди - всі проекти не розраховані на одержання прибутку. Зате вони дають можливість хоч трохи змінити світ на краще.
Оксана Кирияк сподівається, що її проект допоможе людям з проблемами слуху та мовлення. «Вони не можуть користуватися послугами, де зв'язок здійснюється тільки по телефону» - пише Оксана. «Необхідно, щоб диспетчер спеціально створеної служби приймав від них SMS-повідомлення». За задумом жінки, він, в свою чергу, отримує запитану інформацію по телефону, а потім пересилає її в SMS клієнтові. За перше місце Оксана отримала поки лише сертифікат, що підтверджує перемогу. Видати гроші їй обіцяють трохи пізніше, коли вона до кінця спланує всі етапи реалізації свого проекту.
На конкурс ідей Innovation Lab приймаються тільки соціальні проекти. За три тижні організаторам вдалося зібрати понад вісімдесят заявок. «Подані на конкурс бізнес-плани не розраховані на отримання прибутку, - розповідає один з організаторів конкурсу Денис Гурський. - Але якщо якась модель монетизації в них буде закладена, ми будемо раді». Організатори обіцяють підтримати переможця, в тому числі і фінансово. «Необхідна сума для запуску у всіх проектів приблизно однакова - $ 10 000. Переможцю ці гроші будуть виділені у вигляді гранту», - пояснює Гурський.
Серед номінантів конкурсу - проект киянина Дмитра Плешакова, який пропонує побудувати мережу автоматів з продажу преси, а також ідея Уляни Сидор з Івано-Франківська - інтерактивна карта, на яку українці будуть наносити місця стихійних звалищ. На думку Уляни, такий проект допоможе підняти питання про утилізацію сміття в масштабах всієї країни. Журі особливо відзначило проект Інни Гадзінський - конструктор для створення сайтів багатоквартирних будинків. «Він допоміг би жителям відстоювати свої права, в тому числі протистояти беззаконню чиновників і забудовників, - каже Інна. - Мешканці зможуть ділитися корисною інформацією та підвищити якість життя». 
Багато конкурси соціальних проектів фінансуються з міських та державного бюджетів. Як правило, в таких конкурсах не один переможець, а відразу декілька. Але при цьому кожному з них дістається невелика сума грошей. У Харкові на конкурс було подано 81 соціальних проекти (у минулому році надійшло лише 58 проектів). Переможцями стали 35 чоловік. На реалізацію їхніх ідей планують виділити близько 1,5 млн. грн.
54-річній харків'янці Аллі Аніщенко з цієї суми перепало всього 10 000 грн. На ці гроші жінка планує створити громадську молодіжну службу хоспісної допомоги. «Для обслуговування одного онкохворого необхідно 10-15 волонтерів, - каже Аніщенко. - Це пов'язано з величезною психологічним навантаженням». Добровольців планують набирати серед студентів. Вони будуть вирішувати для хворих юридичні питання, виконувати дрібні доручення, просто розмовляти з ними. «Для хворих на останній стадії раку спілкування дуже важливо, - розповідає Алла. На схожому конкурсі у Чернівцях з 16 учасників перемогли 12. На всіх з міськбюджету виділили 100 000 грн. Проекту, який посів третє місце, наприклад, дісталося 9000 грн. при заявленому бюджеті в 24 705 грн. На ці кошти автор Іван Ковалишин планує створити службу соціального таксі - «Інватаксі» для безкоштовного перевезення людей з обмеженими можливостями руху. «За статистикою, держава щорічно надає безкоштовні автомобілі для 0,6% від загальної кількості потребуючих в них інвалідів, - пояснює Ковалишин. - Створення такої служби дозволить полегшити їм життя, а також заощадити бюджетні кошти».  
Якщо не вдалося роздобути фінансування для своєї ідеї на міському рівні, можна випробувати свої сили на конкурсі соціальних проектів, організованому Державною службою молоді та спорту України.  Подані бізнес-плани повинні бути молодіжної спрямованості. До участі в конкурсі допускаються програми, розроблені молодіжними та дитячими громадськими організаціями. Максимум, на який можуть розраховувати конкурсанти, - 300 000 грн.
На відміну від держави, великі компанії воліють вкладати гроші в невелику кількість проектів, але доводять їх до кінця. Наприклад, українське представництво кавового гіганта Nescafe відбирає ідеї в трьох номінаціях: творчої, соціальної та діловий. На реалізацію кращої в кожній з них виділять по 100 000 грн. Конкурс проводиться вже в четвертий раз, так що можна відстежити його ефективність. Два переможця, названі в минулому році, вже втілили свої задуми в життя: Володимир Альмужний з смт Згурівка Київської області створив базу для репетицій молодіжного клубу «Надія», а підприємець Георгій Стрєлков побудував канатний парк в Харкові. А от переможець у творчій номінації мультиплікатор Оксана Замрій так і не створила обіцяний мультфільм. Виділених Nescafe грошей їй вистачило тільки на створення фону і розкадровки. Сьогодні Оксана знову в пошуках спонсорів.
Цього року по голосуванню поки лідирують проект Вікторії Садівник з Івано-Франківська зі створення притулку для бездомних тварин і ідея Івана Козачка - облаштувати спортивний майданчик у Києві. Nescafe, звичайно, не забуде використовувати перемогли проекти для власної розкрутки, але авторів це зовсім не бентежить: де б ще вони взяли гроші на здійснення ідей, на яких ніхто не запрацює?
Найдорожчі проекти-переможці 2012:
- 65 000 грн. - на розвиток ветеранського руху в Одесі;
- 50 000 грн. - фестиваль молодіжних трудових загонів «Київ - столиця чистоти»;
- 49 800 грн. - програма патріотичного виховання дітей та молоді, Київ.
Тож на сьогодні, якщо ви маєте чудові ідеї або корисний для суспільства проект знайти для нього фінансування в Україну тепер цілком реально.

Комментариев нет:

Отправить комментарий