вторник, 10 апреля 2012 г.

«ПРОМІНЬ» У КРАЩЕ ЖИТТЯ


Коли в Біляївському районі Одеської області почав діяти проект «Місцевій розвиток, орієнтований на громаду», жителі села Кагарлик проявили активність та взялися використати ідею самоорганізації для вирішення своїх соціальних і економічних проблем. Так була створена організація під назвою «Сільський комітет «Промінь» с. Кагарлик». На загальних зборах мешканці обрали керівний склад «Променя», розробили і затвердили статут, суму членських внесків і план розвитку. Пріоритетними до вирішення визначили такі проблеми: доступ до якісного питного водопостачання, ремонт у фельдшерсько-акушерському пункті та енергоощадні заходи в дитячому садку. А коли зрозуміли, що почати треба з чогось одного, вирішили зосередитись на енергозбереженні у дитячому садочку, адже громада вже кілька років боролася за відновлення роботи цього закладу — потреба в ньому зросла зі збільшенням народжуваності в селі. 
Фахівці Проекту МРГ вчили кагарличан, акцентуючи увагу на перевагах прозорих рішень і досягненні компромісу в громаді на загальних зборах. Члени організації мали навчитися обговорювати свої пріоритетні проблеми спільно, знаходити компроміс в рішеннях, і забезпечити контроль за виконанням завдань, що стоять перед громадою. Цей підхід вони почали використовувати дуже широко. І, обговорюючи те, як саме вони зможуть забезпечити зниження енергоспоживання у садочку, зосередились на ідеї використання поновлювального джерела енергії. Село Кагарлик не газифіковане, в садочку використовувались три електричні котли для автономної водяної системи опалення та гарячого водопостачання. Тож постійне підвищення тарифів на електроенергію зробило ідею використання енергії сонця дуже актуальною. Організація громади створила функціональну групу з 5 осіб, яка спільно з сільським головою розпочала роботу над Проектом. Активісти розуміли, що для будівництва або реконструкції будь-якого об’єкта необхідно розробити проектну документацію, і тому звернулись за допомогою до районної та обласної влади. Крім допомоги із проектною документацією, громаді надали технічну та інформаційну консультацію з питання використання інноваційних технологій в Одеській області. Проаналізувавши різні варіанти поновлюваних систем енергії, громада обрала найбільш ефективну — отримання енергії від сонячних колекторів (скляних вакуумних трубок із надміцного скла зі спеціальним покриттям). Система є найбільш ефективною серед інших тому, що завдяки своїй конструкції поглинає 98% сонячної енергії. 
Спочатку виготовили проектнокошторисну документацію за сприяння відділу регіонального розвитку, містобудування та архітектури Біляївської райдержадміністрації Одеської області. Позитивний висновок було також одержано і від Державної інспекції з енергозбереження в Одеській області. Після встановлення сонячних колекторів перед членами організації постало питання управління роботою цієї системи. Фахівці Проекту МРГ порадили, що ефективна експлуатація об’єкта можлива тоді, коли члени громади відчувають причетність до загальної справи і несуть відповідальність за вирішення проблеми спільно. Тому на загальних зборах громада вирішила створити фонд підтримки дитячого садка «Зiрочка». Функціональна група розрахувала суму, яка буде необхідною для обслуговування та ремонту устаткування, і прийняла рішення про збір членських внесків до фонду в розмірі 5 грн в місяць з кожного члена організації. Крім цього, за пропозицією членів громади до роботи у дитячому садку сільською радою був залучений технічний спеціаліст, який має досвід і кваліфікацію з обслуговування комбінованої системи нагрівання води. Хоча назва його посади є досить застарілою — кочегар — проте сутність роботи лишається незмінною: забезпечувати роботу обладнання, яке гріє воду. 
Виконавши мікропроект, громада Кагарлика вирішила одну з пріоритетних проблем села. Крім того, добра слава про діяльність громади поширилася не тільки на районному та обласному рівні, але й на всю країну. Багато громад з різних куточків України зацікавилися цією технологією та звертаються до голови села та громадського об’єднання, розпитують про проект і про те, як його можна виконати в інших населених пунктах, в інших закладах. До речі, досвід кагарлицького проекту було взято за основу при розробці плану забезпечення Біляївського району гарячою водою. Вдала реалізація інноваційного проекту допомогла привернути увагу до інших проблем села. Вийшло, що мешканці вбили двох зайців і тепер вирішують наступне пріоритетне питання — забезпечення якісного постачання питної води у селі. Сьогодні на районному рівні вже виділені кошти на виготовлення проектної документації підвідного водогону до села та на електричне обладнання для водонапірної башти та свердловини. 
Це цікавий приклад стратегічного планування в громаді. Попереду в активу с. Кагарлик багато роботи, але ентузіазму та натхнення людям вже вистачить для вирішення будь-яких проблем. Вони вірять в свої сили, бо переконалися в тому, що можуть вирішувати проблеми, якщо діяти разом з владою та партнерами, приймаючи рішення колективно.



Комментариев нет:

Отправить комментарий